100TXW220MEFC8X60
Part number:
100TXW220MEFC8X60
describe:
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
package:
Bulk
BUY NOW add to cart
inventory 1691
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    2.441" (62.00mm)
  • Capacitance
    220 µF
  • Voltage - Rated
    100 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.4 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.8 A @ 100 kHz