100TXW82MEFC8X25
Part number:
100TXW82MEFC8X25
describe:
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 1600
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    82 µF
  • Voltage - Rated
    100 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    665 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.33 A @ 100 kHz