100YXG100MEFC10X23
Part number:
100YXG100MEFC10X23
describe:
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 2021
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.984" (25.00mm)
  • Capacitance
    100 µF
  • Voltage - Rated
    100 V
  • Impedance
    200 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    265.5 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    531 mA @ 100 kHz