100YXG82MEFC12.5X16
Part number:
100YXG82MEFC12.5X16
describe:
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 1600
price
1000
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    6000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.709" (18.00mm)
  • Capacitance
    82 µF
  • Voltage - Rated
    100 V
  • Impedance
    230 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    233 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    466 mA @ 100 kHz