100ZLH390MEFC12.5X40
Part number:
100ZLH390MEFC12.5X40
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1870
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.654" (42.00mm)
  • Capacitance
    390 µF
  • Voltage - Rated
    100 V
  • Impedance
    36 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.287 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.34 A @ 100 kHz