100ZLH68MEFC8X20
Part number:
100ZLH68MEFC8X20
describe:
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 2407
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    8000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    68 µF
  • Voltage - Rated
    100 V
  • Impedance
    190 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    367.5 mA @ 120 Hz