100ZLJ120M10X25
Part number:
100ZLJ120M10X25
describe:
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 4313
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    120 µF
  • Voltage - Rated
    100 V
  • Impedance
    69 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    810 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.62 A @ 100 kHz