100ZLJ270MGC16X20
Part number:
100ZLJ270MGC16X20
describe:
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
package:
Tape & Box (TB)
BUY NOW add to cart
inventory 1600
price
250
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    270 µF
  • Voltage - Rated
    100 V
  • Impedance
    48 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    975 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.95 A @ 100 kHz