100ZLJ390M12.5X40
Part number:
100ZLJ390M12.5X40
describe:
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
package:
Bulk
BUY NOW add to cart
inventory 4378
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.654" (42.00mm)
  • Capacitance
    390 µF
  • Voltage - Rated
    100 V
  • Impedance
    32 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.573 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.86 A @ 100 kHz