100ZLJ820M18X40
Part number:
100ZLJ820M18X40
describe:
CAP ALUM 820UF 20% 100V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 21448
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.654" (42.00mm)
  • Capacitance
    820 µF
  • Voltage - Rated
    100 V
  • Impedance
    26 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.316 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.86 A @ 100 kHz