10PX1000MEFC8X11.5
Part number:
10PX1000MEFC8X11.5
describe:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 12969
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    1000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.512" (13.00mm)
  • Capacitance
    1000 µF
  • Voltage - Rated
    10 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    500 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    600 mA @ 10 kHz