10PX2200MEFC10X16
Part number:
10PX2200MEFC10X16
describe:
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 2241
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.689" (17.50mm)
  • Capacitance
    2200 µF
  • Voltage - Rated
    10 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    860 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    989 mA @ 10 kHz