10PX3300MEFC10X20
Part number:
10PX3300MEFC10X20
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 39596
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.846" (21.50mm)
  • Capacitance
    3300 µF
  • Voltage - Rated
    10 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.1 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.265 A @ 10 kHz