10YXG10000MEFC16X40
Part number:
10YXG10000MEFC16X40
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    6000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.654" (42.00mm)
  • Capacitance
    10000 µF
  • Voltage - Rated
    10 V
  • Impedance
    13 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.856 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.08 A @ 100 kHz