10ZLG100MEFC6.3X7
Part number:
10ZLG100MEFC6.3X7
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 2468
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.248" Dia (6.30mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.098" (2.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    1000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.335" (8.50mm)
  • Capacitance
    100 µF
  • Voltage - Rated
    10 V
  • Impedance
    150 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    129.6 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    480 mA @ 100 kHz