10ZLH1000M8X16
Part number:
10ZLH1000M8X16
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    8000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.689" (17.50mm)
  • Capacitance
    1000 µF
  • Voltage - Rated
    10 V
  • Impedance
    45 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    750 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.25 A @ 100 kHz