160LLE15MEFC10X9
Part number:
160LLE15MEFC10X9
describe:
CAP ALUM 15UF 20% 160V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 2751
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    12000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.433" (11.00mm)
  • Capacitance
    15 µF
  • Voltage - Rated
    160 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    95 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    180 mA @ 100 kHz