160LLE15MEFC8X11.5
Part number:
160LLE15MEFC8X11.5
describe:
CAP ALUM 15UF 20% 160V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 4610
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    15000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.531" (13.50mm)
  • Capacitance
    15 µF
  • Voltage - Rated
    160 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    92 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    174 mA @ 100 kHz