160PK220MEFC16X31.5
Part number:
160PK220MEFC16X31.5
describe:
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 1600
price
200
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.319" (33.50mm)
  • Capacitance
    220 µF
  • Voltage - Rated
    160 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    645 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    774 mA @ 10 kHz