160PK22MEFC10X12.5
Part number:
160PK22MEFC10X12.5
describe:
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 2492
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.571" (14.50mm)
  • Capacitance
    22 µF
  • Voltage - Rated
    160 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    130 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    195 mA @ 10 kHz