160TXW82MEFC10X25
Part number:
160TXW82MEFC10X25
describe:
CAP ALUM 82UF 20% 160V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    12000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.083" (27.50mm)
  • Capacitance
    82 µF
  • Voltage - Rated
    160 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    430 mA @ 120 Hz