16MS7100MEFC8X7
Part number:
16MS7100MEFC8X7
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    1000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.315" (8.00mm)
  • Capacitance
    100 µF
  • Voltage - Rated
    16 V