16PK100MEFCTA5X11
Part number:
16PK100MEFCTA5X11
describe:
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
package:
Tape & Box (TB)
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1894
minimum : 0
quantity
unit price
price
2000
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.197" Dia (5.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Capacitance
    100 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    175 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    210 mA @ 10 kHz