16PK4700MEFC12.5X25
Part number:
16PK4700MEFC12.5X25
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 84872
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.043" (26.50mm)
  • Capacitance
    4700 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.05 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.3575 A @ 10 kHz