16PK470MEFC8X11.5
Part number:
16PK470MEFC8X11.5
describe:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 4302
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.512" (13.00mm)
  • Capacitance
    470 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    460 mA @ 120 Hz