16PX10000MEFC16X31.5
Part number:
16PX10000MEFC16X31.5
describe:
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 21547
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.299" (33.00mm)
  • Capacitance
    10000 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.95 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.2425 A @ 10 kHz