16PX12000MEFC18X31.5
Part number:
16PX12000MEFC18X31.5
describe:
CAP ALUM 12000UF 20% 16V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 1601
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.299" (33.00mm)
  • Capacitance
    12000 µF
  • Voltage - Rated
    16 V