16PX15000MEFC18X35.5
Part number:
16PX15000MEFC18X35.5
describe:
CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL
package:
Bulk
BUY NOW add to cart
inventory 4883
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.457" (37.00mm)
  • Capacitance
    15000 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.07 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.3805 A @ 10 kHz