16TZV470M8X10.5
Part number:
16TZV470M8X10.5
describe:
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
BUY NOW add to cart
inventory 6259
price
500
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Surface Mount Land Size
    0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.413" (10.50mm)
  • Capacitance
    470 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Impedance
    160 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    360 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    600 mA @ 100 kHz