16TZV47M6.3X6.1
Part number:
16TZV47M6.3X6.1
describe:
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
BUY NOW add to cart
inventory 5546
price
1000
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.248" Dia (6.30mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Surface Mount Land Size
    0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.240" (6.10mm)
  • Capacitance
    47 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Impedance
    360 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    80 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    250 mA @ 100 kHz