16YXG1000MEFC12.5X16
Part number:
16YXG1000MEFC12.5X16
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 0
quantity
unit price
price
1000
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    6000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.689" (17.50mm)
  • Capacitance
    1000 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Impedance
    49 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    870 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.45 A @ 100 kHz