16YXJ470M8X11.5
Part number:
16YXJ470M8X11.5
describe:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
package:
Bulk
BUY NOW add to cart
inventory 41577
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    7000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.512" (13.00mm)
  • Capacitance
    470 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Impedance
    130 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    480 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    640 mA @ 100 kHz