16ZLH680MEFC10X12.5
Part number:
16ZLH680MEFC10X12.5
describe:
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
package:
Bulk
BUY NOW add to cart
inventory 55200
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.551" (14.00mm)
  • Capacitance
    680 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Impedance
    39 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    731.5 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.33 A @ 100 kHz