200KXW390MEFC18X35
Part number:
200KXW390MEFC18X35
describe:
CAP ALUM 390UF 20% 200V RADIAL
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1672
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.457" (37.00mm)
  • Capacitance
    390 µF
  • Voltage - Rated
    200 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.13 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.582 A @ 10 kHz