200LLE27MEFC10X16
Part number:
200LLE27MEFC10X16
describe:
CAP ALUM 27UF 20% 200V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 1968
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    20000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.709" (18.00mm)
  • Capacitance
    27 µF
  • Voltage - Rated
    200 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    149 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    268 mA @ 100 kHz