200LLE6R8MEFC8X9
Part number:
200LLE6R8MEFC8X9
describe:
CAP ALUM 6.8UF 20% 200V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 3277
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    12000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.433" (11.00mm)
  • Capacitance
    6.8 µF
  • Voltage - Rated
    200 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    62 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    117 mA @ 100 kHz