200PK10MEFC8X11.5
Part number:
200PK10MEFC8X11.5
describe:
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 2958
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.531" (13.50mm)
  • Capacitance
    10 µF
  • Voltage - Rated
    200 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    85 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    127.5 mA @ 10 kHz