200PX22MT810X16
Part number:
200PX22MT810X16
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 0
quantity
unit price
price
500
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.709" (18.00mm)
  • Capacitance
    22 µF
  • Voltage - Rated
    200 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    105 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    157.5 mA @ 10 kHz