200PX33MEFCT810X20
Part number:
200PX33MEFCT810X20
describe:
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL
package:
Tape & Reel (TR)
BUY NOW add to cart
inventory 2099
price
500
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    33 µF
  • Voltage - Rated
    200 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    140 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    210 mA @ 10 kHz