200PX3R3MEFCT16.3X11
Part number:
200PX3R3MEFCT16.3X11
describe:
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL
package:
Tape & Reel (TR)
BUY NOW add to cart
inventory 2599
price
2000
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.248" Dia (6.30mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.098" (2.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    1000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.512" (13.00mm)
  • Capacitance
    3.3 µF
  • Voltage - Rated
    200 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    36 mA @ 120 Hz