200RX3015M8X16
Part number:
200RX3015M8X16
describe:
CAP ALUM 15UF 20% 200V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 1767
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 130°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 130°C
  • Height - Seated (Max)
    0.709" (18.00mm)
  • Capacitance
    15 µF
  • Voltage - Rated
    200 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    60 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    200 mA @ 100 kHz