200TXW390MEFR18X35
Part number:
200TXW390MEFR18X35
describe:
CAP ALUM 390UF 20% 200V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 1866
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    12000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.476" (37.50mm)
  • Capacitance
    390 µF
  • Voltage - Rated
    200 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.43 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2 A @ 100 kHz