200TXW470MEFC18X40
Part number:
200TXW470MEFC18X40
describe:
CAP ALUM 470UF 20% 200V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    12000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.673" (42.50mm)
  • Capacitance
    470 µF
  • Voltage - Rated
    200 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.58 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.21 A @ 100 kHz