220TXW220MEFC12.5X50
Part number:
220TXW220MEFC12.5X50
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 220UF 20% 220V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    12000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    2.067" (52.50mm)
  • Capacitance
    220 µF
  • Voltage - Rated
    220 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.08 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.51 A @ 100 kHz