250TXW390MEFC18X45
Part number:
250TXW390MEFC18X45
describe:
CAP ALUM 390UF 20% 250V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    12000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.870" (47.50mm)
  • Capacitance
    390 µF
  • Voltage - Rated
    250 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.59 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.22 A @ 100 kHz