25PK10000MGC18X35.5
Part number:
25PK10000MGC18X35.5
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.457" (37.00mm)
  • Capacitance
    10000 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.9 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.335 A @ 10 kHz