25PK2200MG412.5X20
Part number:
25PK2200MG412.5X20
describe:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 0
quantity
unit price
price
500
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.846" (21.50mm)
  • Capacitance
    2200 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.5 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.725 A @ 10 kHz