25PK4700M16X25
Part number:
25PK4700M16X25
describe:
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.043" (26.50mm)
  • Capacitance
    4700 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.12 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.438 A @ 10 kHz