25PK680MEFC10X12.5
Part number:
25PK680MEFC10X12.5
describe:
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 17934
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.551" (14.00mm)
  • Capacitance
    680 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    780 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    936 mA @ 10 kHz