25PX220MTA6.3X11
Part number:
25PX220MTA6.3X11
describe:
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.248" Dia (6.30mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    1000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Capacitance
    220 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    240 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    288 mA @ 10 kHz